DLACZEGO WARTO PŁYWAĆ
(20.05.2010.)

Dlaczego warto pływać: rekreacyjnie, bezpiecznie, zdrowo, szybko i stylowo

Użyte przymiotniki wykluczają się, ale tylko pozornie. Osoba pływająca z głową na powierzchni wody tzw. odkrytą żabką pływa powoli, bo stawia w wodzie ogromny opór i pływa niezdrowo, bo mocno obciąża lędźwiową część kręgosłupa i napina mięśnie szyi. Dzieje się tak, ponieważ pływa niestylowo.

Image

Umiejętność poruszania się w środowisku wodnym powinna być jedną z podstawowych umiejętności, jakie posiadł człowiek w czasie swego rozwoju. Umiejętność ta pozwala bowiem w sposób bezpieczny podejmować działania rekreacyjne w czasie wolnym. Będzie również świadomie i bezpiecznie korzystał ze sprzętu pływającego, chętniej podejmie aktywność fizyczną związaną ze środowiskiem wodnym od wiosłowania począwszy, poprzez żeglarstwo, surfing, na nurkowaniu i ekstremalnych sportach wodnych skończywszy.

Image

Od niepamiętnych czasów, człowiek docenia zbawienny wpływ wody na zdrowie i urodę. Słynny grecki filozof Platon mawiał, że "kto ani czytać, ani pływać nie potrafi, ten urzędu państwowego nie może piastować" i stało się to zasadą ówczesnego życia społecznego.

Image

Pływanie jest uważane za najbezpieczniejszą i najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu. Poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję oraz wpływa zbawiennie na proporcje naszego ciała. Jest polecane wszystkim - od aktywnych fizycznie, do tych, którzy zaczynają trenować. Podczas pływania nasz organizm uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, likwidując napięcie i stres.

Image

Zalety pływania

Pływanie pomaga dotlenić i uodpornić organizm, zwiększa wytrzymałość, usprawnia krążenie, pracę serca i płuc. Jest to jedna z niewielu form wysiłku fizycznego wykonywana w pozycji poziomej przy zwiększonym ucisku na klatkę piersiową. W takich warunkach krew przepływa szybciej przez tętnice i szybciej opuszcza żyły wypłukując złogi cholesterolu. Opóźnia procesy starzenia, także ujędrniając i wygładzając naskórek. Skutecznie wspiera kuracje odchudzające, zapobiega wadom postawy i koryguje je. Dzięki aktywizacji dużej liczby grup mięśniowych harmonijnie rozwija całe ciało. Ma szczególnie korzystny wpływ na ogólny rozwój i sprawność dzieci. Mali pływacy mają lepszą koordynację ruchową, są sprawniejsi i odważniejsi.

Image

Lekarze zwracają uwagę na szczególne znaczenie pływania w rehabilitacji osób ze schorzeniami kręgosłupa. W wodzie stawy oraz kręgosłup nie ulegają takim przeciążeniom, jak na lądzie, są rozluźnione, a to niweluje ból i zmniejsza cierpienie. W trakcie odchudzania środowisko wodne zmniejsza ciążenie masy ciała. Szczególnie zdrowa jest naprzemienna praca nóg (w stylu grzbietowym i kraulu) ponieważ pracują duże grupy mięśni: prostowniki uda, mięśnie brzucha i pośladków oraz mięśnie pleców, które stabilizują kręgosłup.

Image

W czasie godzinnego pływania w średnio umiarkowanym tempie można spalić nawet 500 kcal. To prawie tyle samo, ile przez dwie godziny szybkiej jazdy na rowerze lub aerobiku. Dla podtrzymania kondycji fizycznej warto stosować zasadę 3 x 30 x 130 – tzn. pływać trzy razy w tygodniu, po 30 min, w takim tempie, aby uzyskać przynajmniej 130 uderzeń serca na minutę. Osoby z ambicjami sportowymi powinny zasięgnąć porady kardiologa, aby wykluczyć przeciwwskazania do dużego wysiłku w wodzie, zanim zwiększą obciążenie treningowe.

Image

Zarówno pływanie, jak i inne zajęcia w wodzie dobrze wpływają na stabilizację kręgosłupa. Przy plecach wklęsłych(pogłębiona lordoza lędźwiowa) można zastosować takie ćwiczenia jak praca nóg do stylu grzbietowego uzupełniona wahadłową pracą nóg do kraula na piersiach lub wariant trudniejszy - praca nóg do delfina. Ponadto można wykorzystać pracę nóg do stylu klasycznego, ale w pozycji na grzbiecie. W przypadku skrzywienia bocznego (skoliozy) należy zastosować przede wszystkim ćwiczenia asymetryczne, głównie pływanie kraulem i grzbietem jedną lub drugą ręką i nogą.

Image

Wybierz swój styl

Wodny aerobik – dla tych wszystkich, którzy nie potrafią pływać, dla osób starszych, w trakcie rehabilitacji oraz kobiet w ciąży i po porodzie

Image

Styl klasyczny ("żabka") – dla osób z nadwagą, przez co najmniej 30 min bez przerwy, dla wzmocnienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Image

Kraul – dla wzmocnienia ramion i barków

Image

Styl grzbietowy – wzmacnia mięśnie nóg i brzucha, modeluje łydki, łagodzi bóle pleców

Image

Zabierz na basen...

Kostium – elastyczny, jednoczęściowy, zabudowany z przodu
Okularki – z dobrego silikonu przylegające szczelnie do oczu

Pływaj: rekreacyjnie, bezpiecznie, zdrowo, szybko i stylowo

W grupie – jeśli potrzebujesz mobilizacji

Image

Indywidualnie – lekcje z trenerem są dobrym rozwiązaniem, jeśli boisz się wody

Image

Kiedy zacząć naukę...

Naukę pływania najlepiej rozpocząć w piątym lub szóstym roku życia. Nigdy jednak nie jest za późno, żeby zdobyć tę przydatną umiejętność i nie ma osoby, która nie potrafiłaby się nauczyć pływać! Osobę dorosłą, sprawną fizycznie można nauczyć pływać w 10 godzin.

Image

Jeżeli chcesz rozpocząć naukę zdrowego pływania, dowiedz się więcej:
- o prowadzącym zajęcia
- o zajęciach indywidualnych
- o zajęciach grupowych
- o zajęciach dla dorosłych
- o zajęciach dla dzieci
- o zajęciach z ratownictwa sportowego dla dzieci i młodzieży
- o zajęciach dla rodziców z dziećmi
- o zajęciach dla osób niepełnosprawnych
- o zajęciach z pływania w płetwach
- o zajęciach z pływania korekcyjnego
- o zajęciach z pływania sportowego
- o zajęciach wakacyjnych na basenie
- o zajęciach wakacyjnych nad morzem

Image

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak działamy, obejrzyj galerię zdjęć:
- z nauki pływania dla dzieci i dla dorosłych
- z gimnastyki w wodzie
- z zawodów pływackich Masters
- z zawodów w sportowym ratownictwie wodnym
- z zawodów w sportowym ratownictwie wodnym dla dzieci (8-12 lat)
- z organizowanych na basenie urodzin
- z kolonii w Krynicy Morskiej w 2009 roku
- z zimowiska w Kasinie Wielkiej 2010 roku

Image

 
SPORT-FIGIELSKI: NIE UMIESZ PŁYWAĆ? SPRAWIMY, ŻE PŁYWANIE BĘDZIE WKRÓTCE TWOJĄ PASJĄ!
SPORT-Figielski © 2008-2020
Logowanie