SZKOŁA PŁYWANIA SPORT-FIGIELSKI
(28.09.2010.)


Przeczytaj na stronie internetowej SPORT-Figielski NAUKA PŁYWANIA szczegółowe informacje dotyczące nauki pływania prowadzonej przez klub SPORT-Figielski na basenach w Warszawie - indywidualna oraz grupowa nauka pływania.ZAPOZNAJ SIĘ Z PLANEM ZAJĘĆ

Image

ZOBACZ, JAK MOŻESZ PŁYWAĆ JUŻ PO OKOŁO PIĘCIU INDYWIDUALNYCH ZAJĘCIACH NAUKI PŁYWANIA U GRZEGORZA FIGIELSKIEGO ZACZYNAJĄC "OD ZERA".

Brodzik


Brodzik


Basen olimpijski


Basen olimpijski


Brodzik


Brodzik


Brodzik


Indywidualna nauka pływania dla dzieci - basen olimpijski - po kilku lekcjach indywidualnych


Pływanie jest wyjątkowym sportem, który jednocześnie angażuje wszystkie grupy mięśniowe. To sport dla osób w każdym wieku bez względu na kondycję fizyczną. Regularnie pływając można poprawić kondycję i zwiększyć pojemność tlenową płuc. Podczas pływania mięśnie napinają się i rozciągają, a dodatkowo są delikatnie masowane i relaksowane przez opływającą wodę co sprawia, że nie są spięte. Dzięki sile wyporu wody pływanie w ograniczonym stopniu obciąża układ ruchu. Z tego powodu, w połączeniu z gimnastyką w wodzie, jest doskonałą metodą rehabilitacyjną dla osób po kontuzjach i operacjach. Poza tym pływanie to świetna zabawa.
PRAWIDŁOWA TECHNIKA

Pływanie to zdrowy sposób na relaks pod warunkiem, że pływamy prawidłowo. Najbardziej istotna jest technika. Najważniejsze jest odpowiednie ułożenie ciała oraz wykonywanie symetrycznych ruchów kończynami. Przyjęcie właściwej pozycji ma na celu zmniejszenie oporów wody, a prawidłowo wykonane ruchy zapewniają dużą siłę napędową. Dzięki temu można wykonywać mniej ruchów, a mimo tego płynąć szybko, tak jak to robią wyczynowi pływacy.Gdy pływamy nieprawidłowo zazwyczaj wykonujemy szybkie i nerwowe ruchy i dlatego do przodu posuwamy się powoli, bo opór wody jest niepotrzebnie zwiększony, a ruchy kończyn nieefektywne. Na dodatek niesymetryczne prowadzenie rąk i nóg przy nieprawidłowej pozycji ciała często jest przyczyną przeciążenia niektórych grup mięśni, szczególnie przy długotrwałym wysiłku. Jest to wyjątkowo dotkliwe w przypadku bólów kręgosłupa, których na pewno nie pozbędziemy się pływając nieprawidłowo. Wręcz przeciwnie, tylko je nasilimy.

Jeśli pływamy rzadko i nie przemęczamy się, bo robimy długie przerwy w wysiłku, nie zrobimy sobie krzywdy nawet pływając nieumiejętnie. Samo pluskanie się w basenie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Jednak jeżeli chcemy regularnie pływać, należy opanować poprawną technikę.
DOBÓR STYLU

W doborze odpowiedniego dla siebie stylu istotny jest stan zdrowia. Przy niektórych wadach postawy i chorobach układu ruchu dobrze jest przed rozpoczęciem regularnego pływania zasięgnąć porady lekarza, bowiem pływanie niektórymi stylami może nasilić dolegliwości.

Na filmie pokazano, które mięśnie pracują podczas pływania poszczególnymi stylami.Bardzo szkodliwe, nawet dla zdrowych osób, jest długotrwałe pływanie żabką, szczególnie odkrytą. Pływanie takim stylem wymaga wysokiego podnoszenia głowy i nienaturalnego wygięcia szyi, co łączy się z silnym napinaniem niektórych grup mięśni. Na krótką metę może to być przyczyną bólów karku, ale przy długotrwałym pływaniu nieprawidłowym stylem mogą powstać nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe. Poza tym pływanie żabką pogłębia lordozę lędźwiową, czyli wygięcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa do przodu, co również może być źródłem dolegliwości bólowych. Żabką nie powinny też pływać osoby, które mają problemy ze stawami biodrowymi i kolanowymi, bo pływanie tym stylem szczególnie obciąża te stawy.

Najbezpieczniejszym stylem dla kręgosłupa jest prawidłowo wykonywany styl grzbietowy. Naprzemienna praca nóg wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłup. Pływanie na grzbiecie z symetryczną pracą ramion, czyli żabką na plecach (tzw. gleichem) rozciąga mięśnie klatki piersiowej i ściąga łopatki. Pływanie na grzbiecie z symetryczną pracą ramion jest szczególnie zalecane dla osób z bocznym skrzywieniem kręgosłupa (tzw. skoliozą).
JAK PŁYWAĆ

Jeśli chcemy regularnie pływać i mieć z tego korzyści nie narażając się na kontuzję, musimy przestrzegać kilku zasad:

  • Przed wejściem do wody należy zrobić rozgrzewkę. Jest ona potrzebna przed każdym większym wysiłkiem. Stymuluje obieg krwi, pobudza pracę serca oraz pomaga rozruszać mięśnie i stawy. Pierwszą część rozgrzewki wykonuje się na lądzie, a drugą w wodzie. Dopiero teraz można przystąpić do treningu. Po zakończeniu treningu należy rozciągnąć mięśnie (to tzw. rozpływanie).


  • Ze względu na to, że podczas intensywnego pływania pocimy się jak przy każdym innym wysiłku, należy podczas treningu uzupełniać płyny. Wyczynowi pływacy podczas godzinnego treningu tracą 1,5-2 litrów wody. Przy regularnym i dużym wysiłku dobrze jest pić dostępne na rynku płyny izotoniczne, aby nie narażać naszego organizmu na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
  • Należy dobrać odpowiedni dla siebie trening. Podstawowym błędem osób, które postanowiły trenować na własną rękę jest korzystanie z planów treningowych zamieszczanych w internecie. Są to plany ogólne, które nie uwzględniają indywidualnych potrzeb. Poza tym w takim przypadku nie ma możliwości poprawienia techniki, bo do tego potrzebny jest bezpośredni kontakt z trenerem. Takie treningi prowadzą jedynie do utrwalania błędów, które potem trudno wyeliminować. Samo „pływanie siłowe” nie tylko nie wystarczy dla osiągnięcia dobrych wyników, ale może poważnie zagrozić zdrowiu, a w krańcowych przypadkach nawet życiu. Oprócz siły i wytrzymałości ważna jest technika. Aby trenować efektywnie najlepiej skonsultować się z zawodowym trenerem lub pływać pod jego stałym nadzorem. Doświadczony trener pomoże dostosować plan treningów nie tylko do kondycji i ogólnego stanu zdrowia osoby trenującej, ale pomoże przygotować się na dowolny termin do startu w zawodach. Jedynie były zawodnik, który trenował przez kilka lat pływanie jest w stanie sam efektywnie przygotować się do zawodów.


  • Na koniec należy dodać, że inaczej będzie wyglądał trening osoby, która chce pływać coraz szybciej i poprawiać wyniki startując w zawodach, a inaczej osoby, która chodzi na basen, aby zrzucić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę. Nie można osiągnąć tych dwóch celów jednocześnie, ponieważ plany obu rodzajów treningów wzajemnie się wykluczają. Trening pływaka startującego w zawodach nie trwa zbyt długo i koncentruje się na budowaniu wytrzymałości i siły, natomiast trening osoby odchudzającej się skupia się głównie na długotrwałym, ale nie za ciężkim wysiłku. Poza tym w przypadku odchudzania ważne jest, aby od razu po treningu nie ulegać napadom wilczego głodu, bo wtedy cały wysiłek idzie na marne.


PŁYWANIE REKREACYJNE

Planując pływanie rekreacyjne wystarczy nauczyć się pływać najlepszym dla siebie stylem. Osoby pływające dla przyjemności preferują pływanie kraulem, na grzbiecie oraz stylem klasycznym, czyli żabką.

KRAULJest to styl wzmacniający mięśnie górnej połowy ciała. Prawie 70% napędu w tym stylu daje ruch rąk. Z tego powodu pływanie kraulem najlepiej idzie panom, ponieważ mają oni silne ramiona. Styl ten nie nadaje się dla osób, które mają problemy ze stawami barkowymi, ponieważ intensywna praca rąk może nasilić dolegliwości bólowe.

STYL GRZBIETOWYPływanie stylem grzbietowym wzmacnia mięśnie nóg i brzucha, modeluje łydki i łagodzi bóle pleców. Podobnie jak w przypadku pływania kraulem, osoby z dolegliwościami dotyczącymi stawów barkowych muszą uważać na zagrożenie przeciążeniem.

STYL KLASYCZNY (ŻABKA)Główną siłą napędową w żabce są nogi. Jest to ulubiony styl pań, ponieważ efektywne pływanie tym stylem nie wymaga dużej siły w kończynach górnych. Należy jednak być ostrożnym lub nawet zasięgnąć porady lekarza, jeżeli cierpimy na dolegliwości związane z kręgosłupem, stawami kolanowymi lub biodrowymi. Szczególnie niebezpieczne jest pływanie tzw. odkrytą żabką.


PŁYWANIE SPORTOWE

W zasadzie każdy może uprawiać pływanie. W przypadku, gdy chcemy pływaniem zająć się bardziej na sportowo przydadzą nam się dodatkowe umiejętności. Należy nauczyć się pływania stylem motylkowym, czyli delfinem. Obowiązkowa jest też umiejętność wykonywania nawrotów. Do każdego stylu jest wymagany inny nawrót. W niektórych stylach można wykonywać nawroty w różnych wersjach. Dodatkowo należy nauczyć się startów w poszczególnych stylach, ponieważ starty także różnią się od siebie.

STYL MOTYLKOWY (DELFIN)Jest to najtrudniejszy do opanowania styl pływacki. Wymaga wytrenowania umiejętności koordynacji ruchów ciała i ruchów ramion. Sama technika nie wystarczy, ponieważ pływanie tym stylem wymaga dużej siły i wytrzymałości. Należy zbudować kondycję, aby być w stanie przepłynąć motylkiem co najmniej 50m (wtedy można ścigać się na tym najkrótszym dystansie) lub 25m w połączeniu z umiejętnością pływania pozostałymi trzema stylami (wtedy można wziąć udział w wyścigu na 100m stylem zmiennym).

STARTY I NAWROTY

Start i nawrót koziołkowy - styl dowolny


Start do kraula i delfina wygląda podobnie. Skaczemy ze słupka na główkę i pod wodą wykonujemy kilka ruchów delfina z rękami złożonymi razem nad głową, aby siła oporu wody była jak najmniejsza. Po dopłynięciu do powierzchni wody zaczynamy wykonywać ruchy do danego stylu. W stylu klasycznym wykonujemy skok ze słupka i płyniemy pod wodą z rękami złożonymi razem nad głową, następnie wykonujemy ciałem jeden ruch delfina i pełne odepchnięcie rękami. Potem wypływamy na powierzchnię i dalej płyniemy już ruchami do żabki. Start w stylu grzbietowym różni się od pozostałych, bo wykonujemy go z wody. Po odepchnięciu od brzegu zanurzamy ciało pod wodą i wykonujemy kilka ruchów delfina. Po dopłynięciu do powierzchni zaczynamy wykonywać ruchy do stylu grzbietowego.

Na filmie przedstawiono nawroty w stylu zmiennym


Istnieje wiele rodzajów nawrotów. Do każdego stylu jest co najmniej jeden sposób nawracania. Wszystkie nawroty najlepiej zobaczyć oglądając wyścig 400m stylem zmiennym. Zawodnicy płyną po 100m każdym stylem: motylkiem, grzbietem, żabką i kraulem. Na basenie 50-metrowym robią nawroty do danego stylu, a także specjalnie zmodyfikowane nawroty przy przejściu z jednego stylu do drugiego.

Zobacz nawroty w wyścigu na dystansie 400m stylem zmiennymNAUKA PŁYWANIAPływania można już uczyć niemowlęta, jednak najlepiej rozpocząć naukę w wieku 5-6 lat. Wtedy, jeżeli dziecko jest chętne i warunki fizyczne mu na to pozwalają, można pomyśleć o pływaniu wyczynowym.Później w każdym wieku można uczyć się pływać, a nawet trenować pływanie. Istnieją kluby pływackie „Masters”, które prowadzą regularne treningi zawodników w wieku powyżej 20 lat. Zawodnicy tacy startują w zawodach pływackich Masters w grupach wiekowych co 5 lat. Górna granica wieku praktycznie nie została określona. Na świecie jest sporo zawodników w wieku zbliżającym się do setki. Są też nieliczni, którzy mają ponad sto lat. Przodują w tym głównie Japończycy i Amerykanie.

Dla zawodników Masters organizowane są zawody w kraju i za granicą. W Polsce co roku organizowanych jest kilkanaście zawodów pływackich Masters. Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata na przemian z Mistrzostwami Europy. Ostatnie Mistrzostwa Świata odbyły się na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku w Goteborgu w Szwecji, a ostatnie Mistrzostwa Europy odbyły się we wrześniu 2009 roku w Kadyksie w Hiszpanii.

Treningi zawodników Masters uwzględniają stan zdrowia pływaków. Dostosowanie zawartości i intensywności treningu do stanu zdrowia Mastersów pozwala trenować nawet osobom chorym, np. z rozrusznikiem serca, czy osobom po przebyciu ciężkich chorób takich jak nowotwory. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska, aby nikogo nie narażać na niepotrzebne zagrożenia.W naszym klubie SPORT-Figielski nauka pływania przebiega zgodnie z autorskim programem trenera Grzegorza Figielskiego. Pierwszy etap obejmuje bezstresowe oswojenie się z wodą, a potem uczestnicy kursu ćwiczą poszczególne elementy, które są niezbędne do pływania poprawnym stylem. Program autorski uwzględnia wiek uczestników zajęć oraz liczbę osób w grupie. Inaczej wyglądają poszczególne etapy kursu w przypadku dzieci i w przypadku dorosłych. Ponadto nauka indywidualna różni się od grupowej. Istnieją też modyfikacje konieczne dla osób niepełnosprawnych (np. niewidomych).

Efekty programu autorskiego są fenomenalne. Niektóre osoby korzystające z zajęć indywidualnych już na czwartych zajęciach były w stanie przepłynąć 4 razy 50-metrowy basen kraulem – i to bez pomocy desek, makaronów, czy innych elementów wypornościowych! To bardzo duże osiągnięcie dla osoby, która cztery lekcje wcześniej bała się wody i nie chciała zanurzyć twarzy pod wodę. Możemy zagwarantować, że osoby, które od podstaw uczą się pływać u Grzegorza Figielskiego będą pływać dużo lepiej niż olimpijczyk z Sydney na filmie poniżej.INFORMACJA I ZAPISY NA NAUKĘ PŁYWANIA:
Aby uzyskać dodatkowe informacje, albo zapisać siebie lub swoje dziecko na naukę pływania, wyślij zapytanie mailem na adres grzegorz.figielski@sport-figielski.pl lub SMS-em na numer 794 38 88 42 lub 501 29 44 77

ZAPOZNAJ SIĘ Z PLANEM ZAJĘĆ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Image
- o prowadzącym zajęcia
- o zdrowym pływaniu
- o zajęciach indywidualnych
- o zajęciach grupowych
- o zajęciach dla dorosłych
- o zajęciach dla dzieci
- o zajęciach z ratownictwa sportowego dla dzieci i młodzieży
- o zajęciach dla rodziców z dziećmi
- o zajęciach dla osób niepełnosprawnych
- o zajęciach z pływania w płetwach
- o zajęciach z pływania korekcyjnego
- o zajęciach z pływania sportowego
- o egzaminach na karty pływackie i specjalne karty pływackie
- o przygotowaniu do egzaminów wstępnych i kursów oraz o stażach
- o zajęciach wakacyjnych na basenie
- o zajęciach wakacyjnych nad morzem

Image
 
SPORT-FIGIELSKI: NIE UMIESZ PŁYWAĆ? SPRAWIMY, ŻE PŁYWANIE BĘDZIE WKRÓTCE TWOJĄ PASJĄ!
SPORT-Figielski © 2008-2020
Logowanie